"Sarnowa była jest i będzie"

Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla nr 6 "Sarnowa"

Po przejęciu i zapoznaniu się z dokumentacją w listopadzie 2011 r., Przewodniczący Rady Osiedla poinformował Radę, że ma do dyspozycji fundusze w kwocie 1.599 zł, które nie zostały wykorzystane na zaplanowane imprezy w 2011.
Po przedstawieniu sytuacji Rada zdecydowala wydać tę kwotę na:
- na wniosek Klubu Seniora "Jesienny Liść" zakupiono Tablicę Informacyjną o terminach spotkań Klubu
- organizację Mikołaja dla dzieci finansując występ artystyczny Teatru Lutrek oraz dokupienie owoców do paczek.
W 2012 roku cała suma w kwocie 2.000 zł jaka jest przyznana z Urzędu Gminy, Radzie Osiedla na organizację zaplanowanych imprez, przeznaczona została na obchody Jubileuszu 750-lecia nadania Sarnowie praw miejskich. Właśnie organizację wymienionych obchodów Rada Osiedla przyjęła jako główny cel swojej działalności w 2012 r. Od stycznia rozpoczęły się gorące comiesięczne zebrania Rady. Rada Osiedla uchwałą powołała Komitet Organizacyjny obchodów Jubileuszu 750-lecia. W tak poszerzonym gronie wspólnie z Urzędem Gminy w Rawiczu zaczęto planować blok programowy obchodów Jubileuszu. Na organizację naszej rocznicy otrzymaliśmy z Urzędu Gminy pulę 31 tys. złotych. Natomiast dzięki staraniom Rady i Komitetu Organizacyjnego pozyskaliśmy sponsorów, którzy wsparli organizację naszego Jubileuszu o kwotę około 40 tys. złotych.
Zaplanowaliśmy następujące imprezy z okazji obchodów Jubileuszu 750-lecia Sarnowy: - 1 maja - Piknik Rowerowy organizowany przez PTTK Rawicz z metą na Sarnowskim stadionie,
- 1 _ 10 czerwca - Drużynowe Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euroorlik 2012 _ udział wzięło 12 drużyn piłkarskich
- 10 czerwca - Dzień Dziecka na Wiatraku
- 15 czerwca - Piknik przy Torach _ w programie Rodzinny Rajd Rowerowy z metą na dworcu oraz Wyścig Drezyną Ręczną o Puchar 750-lecia
- 16 czerwca _ Mityng lekkoatletyczny na Orliku z Robertem Maćkowiakiem i przyjaciółmi, w programie Turniej Drużynowy w piłce siatkowej
- 17 czerwca _ Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Rawicz na stadionie w Sarnowie
- 24 czerwca _ Zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi o Puchar Burmistrza
- 1 lipca _ Festyn Rodzin organizowany przez POAK w Sarnowie
- 21-23 września główne obchody Jubileuszu na Rynku Sarnowskim
W programie między innymi:
- uroczysta sesja w Ratuszu, wystawa znaczków i kartek pocztowych, wystawa zdjęć Sarnowy, koncert DJ Inox, kiermasz produktów regionalnych i tradycyjnych, wioska słowiańska i rycerska, prezentacja filmu o Sarnowie, występ zespołu z Czech, koncert chórów śpiewaczych, uroczysta msza św. w kościele, konkurs kulinarny na obiad wielkopolski, rajd kijkarzy nordic walking, poczta balonowa oraz wysyłanie okolicznościowych kartek pocztowych, koncert zespołu Woo Boo Doo.
Na zakończenie roku, aby podtrzymać coroczną tradycję zorganizowaliśmy Mikołaja dla sarnowskich dzieci. Udało się to tylko dzięki pomocy Urzędu Gminy i sponsorów.
Jeśli chodzi o wydatki z puli przyznanej na 2012 rok Radzie Osiedla, to wydatkowana została na:
- Puchar w powożeniu zaprzęgami konnymi dla najlepszego uczestnika
- Puchary i nagrody w Wyścigu Drezyn Ręcznych
- nagrody w Turnieju siatkówki i piłki nożnej
- Puchary dla kijkarzy Rajdu Nordic Walking
- okolicznościowe kartki pocztowe
- torebki na prezenty na spotkanie ze sponsorami Jubileuszu
W między czasie Rada Osiedla zajmowała się następującymi sprawami w 2012 r. :
- do administratora strony internetowej wpłynął anonim o zakłócaniu porządku przez psy na osiedlu. Przeanalizowaliśmy nasze możliwości w zakresie egzekwowania prawidłowej opieki nad zwierzętami i w ramach możliwości wystosowaliśmy apel do mieszkańców oraz umieściliśmy na stronie i tablicy informacyjnej obowiązujące przepisy z ustawy o ochronie zwierząt a w szczególności nad psami.
- ze Starostwa otrzymaliśmy pismo w sprawie organizacji ruchu na ulicy Paderewskiego,zdecydowaliśmy aby jednostronnie wprowadzić zakaz zatrzymywania na tej ulicy.
- aby uporządkować komunikację na osiedlu złożyliśmy wniosek o wprowadzenie zakazu zatrzymywania na ulicach: Kolejowej, Chopina i Kilińskiego. Zgoda komisji opiniującej organizację ruchu na drogach była tylko do ulicy Kolejowej.
- w ramach bezpieczeństwa zwróciliśmy się o ustawienie odpowiedniego znaku na skrzyżowaniu ulicy Wiatracznej z drogą koło Wiatraku - wniosek został przyjęty.
- wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę organizacji ruchu w dniu Wszystkich Świętych - wniosek został przyjęty do realizacji.
- zajęliśmy się unormowaniem nazwy ulicy Kilińskiego _ Nowowiejskiego. Odcinek ulicy od kościoła do ulicy Chopina _ Rynek to Jana Kilińskiego. Zostały umieszczone stosowne tablice.
- uchwałą Rady Osiedla utworzono Komisję ds. Kultury i Sportu w której znaleźli się przedstawiciele organizacji społecznych działających w Sarnowie
- wspólnie z sołectwem Sarnówka, wystąpiliśmy z wnioskiem o remont skrzyżowania drogi nr 36 ze wsią Sarnówka i droga do Sarnowy.
Podsumowując mijający już 2012 rok, który był tak ważny dla naszego teraz - osiedla a kiedyś - miasta, z racji przypadającego Jubileuszu 750-lecia. Czy Rada Osiedla wraz z Przewodniczącym spełnili oczekiwania, mogą ocenić tylko mieszkańcy Sarnowy.
Dziękuję wszystkim członkom Rady Osiedla, Komitetu Organizacyjnego oraz innym osobom, którzy aktywnie włączyli się w organizację obchodów Jubileuszu oraz pomagają w rozwoju naszego osiedla i społeczności.
Życzę wszystkim zdrowych spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku !!!

Przewodniczący RO Marek Wróblewski
<<<powrót do strony głownej

www.sarnowa.rawicz.pl